Proponowane, sprawdzone metody rekrutacji zapewniające udział jak największej liczby drużyn w turniejach:
Współpraca z pobliskimi szkołami
Szkoły to doskonałe miejsca do pozyskania drużyn dla ścieżki JUNIOR. Wystarczy, że klasy utworzą własne zespoły, co pozwoli na organizację turniejów w różnych rocznikach. Szkoły mogą zgłaszać do rywalizacji w turnieju nieograniczoną liczbę drużyn.
Współpracując ze szkołami można przedstawić im turniej lokalny, jako możliwość zorganizowania dnia sportu lub festiwalu piłkarskiego dla całej szkoły. W przypadku dużych szkół może sprawdzić się propozycja zorganizowania turnieju wewnątrzszkolnego pomiędzy klasami, gdzie każda klasa to osobna drużyna. Organizatorzy aktywnie działających w swoich małych społecznościach bez trudu będą mogli zaprosić drużyny reprezentuje szkoły do udziału w turnieju lokalnym jako szkolnych mistrzostw danej dzielnicy, miasta czy gminy. Warto w takiej sytuacji udać się do władz dzielnicy, miasta lub gminy z wnioskiem o patronat co dodatkowo zachęci drużyny do rywalizacji.
Wskazówka: Jeśli w najmłodszej kategorii wiekowej (U-13, rocznik 2013 i młodsi) brakuje drużyn lub zawodników, można zaangażować do udziału w turnieju uczniów z młodszych roczników.
Dobra współpraca z dyrekcją, nauczycielami – zwłaszcza wychowawcami i nauczycielami WF-u – ułatwi rekrutację większej liczby drużyn i tym samym organizację większej liczby turniejów.
Współpraca z lokalnymi klubami i szkółkami piłkarskimi
Podobnie jak w przypadku szkół, warto nawiązać kontakt z klubami i szkółkami piłkarskimi. Należy pamiętać, że jeden klub może zgłosić kilka drużyn w ścieżce JUNIOR PRO. W przypadku dużych klubów można spróbować rozegrać turniej lokalny jako wewnątrzklubowe kwalifikacje zapraszając do gry drużyny z sąsiedniego klubu sportowego. Warto również spróbować wykorzystać pomysł organizacji turnieju lokalnego jako klubowych mistrzostw danej dzielnicy, miasta czy gminy w piłce nożnej w mniejszym wydaniu.
Wskazówka: Jeśli w najmłodszej kategorii wiekowej (U-13, rocznik 2013 i młodsi) brakuje drużyn lub zawodników, można zaangażować do udziału w turnieju zawodników z młodszych roczników.
Wskazówka 2: Jeśli brakuje drużyn w tej ścieżce, warto zapytać pobliskie szkoły, czy mogą wystawić zespoły złożone z uczniów, którzy są aktywnymi zawodnikami lub zawodniczkami klubów piłkarskich.
Współpraca z prowadzącymi zajęcia w programie Aktywna Szkoła
Zapraszając drużyny do rywalizacji w turnieju warto skontaktować się z prowadzącymi zajęcia w programie Aktywna Szkoła. Te osoby jako jedyne mają możliwość zgłaszania dzikich drużyn. Dzięki takiej możliwości trener ma możliwość zgłoszenia drużyny składającej się z zawodników / zawodniczek z różnych szkół i klubów sportowych. Być może będzie to reprezentacja danego Orlika, dzielnicy lub gminy. Rekrutując drużyny warto wykorzystać także tą ścieżkę ponieważ daje ona możliwość trenerom stworzenia silnego zespołu, który będzie mógł skutecznie powalczyć o grę na PGE Narodowym.
Aktywność w Internecie
Rekrutacja drużyn może odbywać się także online. Warto angażować się w tematyczne grupy w mediach społecznościowych, gdzie obecni są trenerzy, nauczyciele i rodzice młodych zawodników lub nawiązać współpracę z lokalnymi mediami, które mogłyby przekazać informacje o możliwości wzięcia udziału w turniejach.
Wskazówka: Jeśli brakuje drużyn, warto poinformować o tym lokalną społeczność. Udział w II edycji ogólnopolskiego Turnieju Z Orlika na Stadion to atrakcyjna forma rywalizacji i aktywnego spędzania czasu dla uczniów i młodych sportowców. Warto wykorzystać dostępne kanały komunikacji, aby jak najszerzej promować turniej lokalnych.